„Пролетно тайнство“ и „Следобедът на един фавн“ на знаменитата канадска хореографка Мари Шуинар откриват десетото издание на Световен театър в София (31 май-16 юни 2016).

Коя е Мари Шуинар?

Наричат Мари Шуинар „шаман на съвременния танц“, един от най-смелите и оригинални хореографи в света. През годините Мари Шуинар развива своя характерна танцова техника. Днес тя е сред най-влиятелните и емблематични новатори на международната танцова сцена. Канадската хореографка създава повече от 50 представления, играни навсякъде по света и превърнали се в знакови за съвременния танц от последните 30 години. Мари Шуинар е носител на множество престижни международни награди, а представленията й са част от репертоара на някои от най-важните балетни сцени в света. Спектаклите й са били част от водещи международни форуми и сцени като Венецианското биенале, „Импулстанц“ - Виена, „Танц през август“ в Берлин, „Театър дьо ла Вил” в Париж и др.

Представления на Мари Шуинар са населени с архаични и анималистични същества, с гротескни и сексуално заредени движения. Това е съвсем валидно и за танцовия спектакъл в две част, представящ собствените й интерпретации на революционните балети „Следобедът на един фавн“ и „Пролетно тайнство“.

„СЛЕДОБЕДЪТ НА ЕДИН ФАВН“
солов танц
Хореография Мари Шуинар
Музика „Следобедът на един фавн“, Клод Дебюси (1894)
Изпълнители Карол Прийор / Меган Уолбаум
Продукция на Компания «Мари Шуинар» в копродукция с Националния център за изкуства (Отава) и Фондация «Лейдлоу» (Торонто)

Когато поетът-символист Стефан Маларме пише „Следобедът на един фавн“ през 1876 г., той сбъдва мечтата си да създаде театрална поема. Нейната музикалност вдъхновява Дебюси за своя прелюд „Следобедът на един фавн“ (1894 г.). През 1912 г. Вацлав Нижински създава първата си хореография за авангардния „Балет Рус“ в Париж по музиката на Клод Дебюси. Публиката била шокирана от еротичните движения, от суровата и животинска природа на тялото в един танц, който дръзко скъсвал с класическата традиция.
Мари Шуинар съхранява духа на големия Нижински. Тя изследва снимки на негови произведения и в собствената си хореография запазва характерните плоски профили, излезли сякаш от фрески и барелефи от античността на Египет и Гърция. Седемте нимфи от хореографията на Нижински, тук са символизирани от светлините на седем прожектора.

ПРОЛЕТНО ТАЙНСТВО

едноактен балет
Концепция, хореография Мари Шуинар
Музика „Signatures sonores“ от Робер Расин, 1992
„Пролетно тайнство“ от Игор Стравински, 1913. Аранжимент на Boosey & Hawkes, Inc.
Изпълнители: Себастиен Косет-Мас, Пейдж Къли, Валерия Галучио, Леон Купфершмид, Луси М. Мей, Скот МакКейб, Мариуш Островски, Саша Уелет-Дегир, Карол Прийор, Меган Уолбаум
Осветление Мари Шуинар; Костюми Лиз Вандал; Реквизит Завен Паре; Грим Жак Ли Пелетие; Прически Даниел Етие
Продукция на Компания „Мари Шуинар“ в копродукция с Националния център за изкуства (Отава), Международен фестивал за нов танц (Монреал) и Kunstentrum Vooruit (Гент, Белгия).

Балетът с музиката на Игор Стравински и хореографията на Нижински - „Пролетно тайнство”, бележи навлизането на модернизма в танца. За разлика от повечето версии на „Пролетно тайнство“, Мари Шуинар композира сценичното движение около множество солови изпълнения в опит да пробуди, чрез силни и чисти движения, мистерията във всеки един от танцьорите. „В моето „Пролетно тайнство“ не разказвам история“, казва тя, „няма развитие, причина и следствие. Има само синхрон. Като че ли се връщам в момента веднага след появата на живота. Представлението е разкриване на този момент. Имам чувството, че преди него е имало изключителна експлозия на светлина, някакво рязко просветване.“

„Корекция“ на Иржи Хавелка - театър, танц и музика на живо

„Корекция“ е изненадващ и необикновен спектакъл, замислен от един от най-добрите съвременни чешки театрални режисьори – Иржи Хавелка, заедно с танцьорите и хореографите от единствената чешка компания, която печели три пъти най-престижното отличие за съвременен танц в Чехия - „ВерТеДанс“ и пражкия квартет от кларнетисти „Clarinet Factory“.

Режисьор Иржи Хавелка
Хореография и изпълнение Вероника Книтлова, Марта Търпишовска, Тереза Ондрова, Мартина Хайдил Лацова, Хелена Аренбергова, Каролина Хейнова, Робо Нижник, Яро Ондруш, Радо Пиоварчи, Петър Опавски, Михаел Воденка
Музика на живо Clarinet Factory
Светлинен дизайн Катарина Дурицова
Сценография и костюми Дада Немечек
Продукция на VerTeDance o.s., danceWATCH – Каролина Хейнова
С подкрепата на Град Прага, Министерството на културата на Чехия, Foundation Život umělce, METROSTAV a.s., Tanec Praha NGO / Ponec – The Dance Venue, Čtyři dny o.s., ALT@RT

„Корекция“ е представление за липсата на свобода, за изолацията, за силата да взимаме решения. Танцьорите в спектакъла са поставени пред необичайни препятствия и ограничения, „Корекция” получава наградата на чешката критика за „Най-добро танцово представление“ за 2014, след което следват покани на множество престижни чешки и международни театрални и танцови форуми, където продължава да печели награди. Най-значимите сред тях са наградата Herald Angels в Единбург, Награда на публиката – Европейски фестивал „ВЕ“ Бирмингам 2015, награда на фестивала МЕSS – Сараево, номинация за британската награда Total Theatre и др.

Иржи Хавелка живее и работи в Прага като режисьор, автор и актьор. Завършва програмата по Режисура за алтернативен и куклен театър в Пражката академия за изпълнителски изкуства. През 2008 печели наградата „Алфред Радок” – „Талант на годината”, а два от неговите спектакли са номинирани за наградата на „Театрален вестник“. Основен член на популярната чешка алтернативна театрална компания Vosto5. Сред международни проекти, които прави е концертът на световноизвестната британска група The Tiger Lilies в Театър „Archa“. През 2013 създава два представления, които влизат топ-листата за „спектакъл на годината” – „Последният трик на Жорж Мелиес” и „Духова музика”.

Компания «ВерТеДанс” е основана хореографите Тереза Ондрова и Вероника Котликова, и дизайнера по осветление Павел Котлик през 2004 г.

„Clarinet Factory” е група, свиреща класика, джаз, етно, електронна музика, филмова музика. Участвали са в множество престижни международни музикални фестивали, сред които и Jazz Peak София.



ПРОГРАМА 24 МЕЖДУНАРОДЕН ТЕАТРАЛЕН ФЕСТИВАЛ „ВАРНЕНСКО ЛЯТО“ 2016:

„Пролетно тайнство“/Следобедът на един фавн“ – 3 юни /20:30 ч./ Драматичен театър „Стоян Бъчваров“, Основна сцена

„Корекция“ – 8 юни / 20.30 ч. / Градска художествена галерия „Борис Георгиев“

Гостуванията на „Следобедът на един фавн / Пролетно тайнство“ и „Корекция“ са част от десетото издание на Световен театър в София, XXI Салон на изкуствата, НДК и XXIV МТФ Варненско лято.

Представлението „Корекция“ пристига в България и с партньорството на Чешки институт – София.

„Световен театър в София“ е част от Календара на културните събития на Столична община за 2016 г.

Снимки на "Пролетно тайнство": Nicolas Ruel

Снимки на "Корекция": Radek Holes