С концерт, включващ руски народни песни, световни поп хитове, българска естрада и фолклор бе отбелязан Световния МС ден – 30 май. Публика на възраст от 5 до 50 изпълни парка зад НДК, за да покаже своята съпричастност към хората, чиито живот е белязан от болестта с 1000 лица.

Събитието бе открито с приветствие в стихове от Здравка Цветарска, председател на фондация „Множествена склероза България” и организатор на спектакъла: „Благодаря, че ви има в моето време. Когато в трудни дни тъга ви обземе, вдигнете гордо глава и кажете без срам – не ме е страх, аз мога, защото не съм сам!”.

Таланти от училището за звезди D Stars, любимките на Михаела Филева - трио „Тринити“, и трио ”Ы” вдигнаха градуса на настроението в първата част на концерта, чиито водещ бе Атанас Стоянов от БГ Радио. Мощната актьорска инвазия върху сцената започна с Филип Аврамов, който свали шапка на големия си учител Тодор Колев със сърцато изпълнение на „Как ще ги стигнем“. Уникалната темброва имитация на Фицата се случи под акомпанимента на акустичната китара на Росен Пенчев и върна духът на легендарния шоумен сред всички, съпричастни с каузата. Втората голяма изненада за вечерта бе появата на Биляна Петринска като част от състава „Арта мюзик“, с който заложиха на фолклорна акапела със съвършено дирижирани многогласия.

Емоционален финал на спектакъла в подкрепа на болните от множествена склероза сложиха група P.I.F., чиито сингъл „Понякога“ се превърна в химн на кампанията „Невидимата МС“. „Тази песен е за болните от МС и за всички хора, които минават през изключителни трудности и често се будят с въпроса „Имам ли сила да продължа?“. Силата е вътре в нас и това, което в най-тъмните моменти може да я събуди, са няколко добри думи от приятел и усещането, че не сме сами в битката си.“, каза фронтменът Димо Стоянов.

В България по неофициални данни има над 10 000 души, диагностицирани с МС, като всяка година тяхната бройка се увеличава приблизително с нови 80 пациента. Множествената склероза е едно от най-честите неврологични заболявания, а нейните първи прояви обикновено се регистрират в най-активната възраст – между 20 и 40 години. За съжаление, има тенденция към намаляване на възрастовата граница, и към днешна дата най-младият диагностициран пациент е на 12 години.