Любопитно
Мариуш Патира гостува на ''Моцартовите празници'' в Правец
05 август 2015 | 10:15
За трета поредна година, в афиша на ММФ „Моцартови празници” в Правец присъства и симфоничен концерт под звездите с виртуозна и стилна програма
За трета поредна година, в афиша на ММФ „Моцартови празници” в Правец присъства и симфоничен концерт под звездите с виртуозна и стилна програма.
Очарователната атмосфера на открито и хармоничното допълване на инструменталната музика със звуците на природата предлагат на почитателите на симфоничното изкуство неповторимо съприкосновение с необятния свят на музикалния гений. На фестивала „Моцартови празници” със симфонични програми са гостували Софийски фестивален оркестър и Софийска филхармония със световно признати солисти Виктор Голдбърг /пиано/ и Цветелина Василева /сопран/ под диригентството на изключителните български диригенти Росен Гергов и Владимир Кираджиев. Освен произведения на патрона на фестивала В. А. Моцарт, програмата на концертите винаги включва и творби на композитори, чиито годишнини се отбелязват в съответната година от световната музикална общественост.
Тази година реверансът е към 175 години от смъртта на Николо Паганини и 175 години от рождението на П. И. Чайковски. Увертюра от „Отвличане от сарая” на Моцарт, Първи концерт за цигулка и оркестър на Паганини и Четвърта симфония на Чайковски ще звучат на сцената на езерото пред хотел Риу Правец Ризорт на 14 август, от 20.30 часа. Концертът е с участието на елитния оркестър на Русенска филхармония с концертмайстор Емил Шейтанов под диригентството на именития бразилски диригент Жозе Мария Флоренсио. Солист е полският цигулар Мариуш Патира. Жозе Мария Флоренсио и Мариуш Патира идват за първи път в България по покана на артистичния директор на фестивала „Моцартови празници” оперната прима Христина Ангелакова. Известен на три континента, Жозе Мария Флоренсио живее и работи в Полша, като не прекъсва своята професионална връзка с родината си Бразилия. Жозе Мария Флоренсио е с изключително богата творческа биография, която включва голям брой оперни, балетни и симфонични творби от класиката до съвремието. Неговото любопитство към експериментални и иновативни музикални проекти му донася и редица международни награди и признания.
Виртуозът на цигулката - Мариуш Патира е първият поляк, спечелил престижната награда на името на Николо Паганини от едноименния конкурс за цигулари /2001 година/. На световния музикален небосклон Мариуш Патира се появява като „феномен на цигулката”. Критиката е ласкава и изпълнена със суперлативи, а наградата Паганини отваря пътя му към редица авторитетни музикални сцени. На „Моцартовите празници” в Правец Мариуш Патира ще изпълни трудния и много красив Първи концерт за цигулка и оркестър от Паганини.
Във втората част на концерта Чайковски ще бъде представен от Русенска филхармония с неговата Четвърта симфония, която се счита, че бележи цяла епоха в творчеството на композитора. Четвърта симфония е онова произведение, в което по съвършен начин са преплетени естетическите принципи на Чайковски и новаторските му търсения в областта на симфоничната музика.
Русенска филхармония е добре позната на почитателите на симфоничната музика. Оркестър, който с еднаква лекота и съвършенство интерпретира музика от всички стилове и жанрове и който през последните години е заслужено възнаграден за изключително високото си ниво и принос за развитието на българската музикална култура с най-престижните български награди и отличия.
Билети се продават онлайн и в разпространителската мрежа на ивентим.бг за спектакъла на операта „Вълшебната флейта”, Симфоничния концерт, „Реквием” на Моцарт и моноспектакъла „От Пиаф до мамбо италиано”. Останалите събития от афиша на фестивала са безплатни. На място, в Правец, има каса в хотел Правец Палас. Цени на билетите 10 и 20 лева. За моноспектакъла „От Пиаф до мамбо италиано” местата са ограничени, билети се продават и на място в Хотел Риу Правец Ризорт на цена 20 лева.
Определян от критиката като истински виртуоз на цигулката, МАРИУШ ПАТИРА прави своя артистичен летящ старт, след като печели престижния Международен конкурс за цигулари „Николо Паганини” през 2001 година. Той е първият полски цигулар, носител на престижното отличие. На същия конкурс Мариуш Патира печели и специалната награда за най-добра интерпретация на Caprices от Паганини и се представя с цигулка - копие на "Il Cannone". Свири на оригиналната цигулка Гуарнери дел Джезу на Николо Паганини на следващ концерт.
Наградата „Паганини” му осигурява покани за гостувания по целия свят - в Европа, Япония, САЩ и Мексико. Мариуш Патира е свирил с такива изтъкнати оркестри като: Royal Chamber Orchestra на Токио, Оркестъра на Фондация „Артуро Тосканини”, Orchestra di Roma, Orchestra Filarmonica Marchigiana,, Симфоничния оркестър на Полското радио, камерен оркестър на Полското радио ("Амадеус"), Варшавската Национална филхармония, Sinfonia Varsovia... Записите, които е направил за Полското, германското и италианското радио дават представа за майсторството и чувствителността на този артист.
Мариуш Патира е победител и на Международния конкурс за цигулари Й. Йоаким (Хановер), финалист на Международния конкурс „Страдивари” в Кремона (1998). Той печели четвърта награда на Международния конкурс Carl-Nielsen за цигулка, както и извънредна допълнителна награда на Симфоничния оркестър на Одензе (Odense 2000).
Мариуш Патира е роден в Ожиш, Полша. Започва да свири на цигулка на 7 годишна възраст. Негови учители са Антони Хофман в Олщин, проф Януш Кухарски във Варшава, проф Кшищоф Вегжин в Хановер и Маестро Салваторе Акардо в Кремона.
Свири на копие на Гуарнери дел Джезу 1733, направена Кристиан Ериксон (Hannover 2003 г.), както и на копие от "Il Cannone" 1742, произведена от Дожн Ф. Ервин (Dallas 2000).
"Докосването на ангел на цигулката. Това е една изключителна възможност да се чуе един истински феномен на цигулката. Патира е голям почитател на Паганини, от когото той, изглежда, е наследил неговата ловкост и темперамент ..."
Il Messagero, May 2003
ЖОЗЕ МАРИЯ ФЛОРЕНСИО е завършил в университета Minas Gerais в Бело Оризонте, Бразилия и усъвършенства уменията си в магистърски програми в Бразилия, Джулиард скул в Ню Йорк, Hochschule für Musik und darstellende Kunst във Виена и в Музикалната академия във Варшава. Завършва с отличие Академията във Варшава, като учи дирижиране при Хенрик Чиж.
След неговото преместване Полша през 1985 г., Флоренсио е гост диригент на различни симфонични и камерни оркестри в страната, дирижира оперни и балетни постановки в Полша, Европа, Северна и Южна Америка и Азия.
В Полша е постоянен гост-диригент на Театр Виелки в Лодз, музикален директор на Държавната опера във Вроцлав, художествен ръководител на оркестъра и хора на Полското радио и телевизия в Краков, диригент в Театър Виелки във Варшава (от 1991), музикален директор на Театър Виелки в Познан (1995-97) и артистичен директор на Познанската филхармония (1998-2004 г.). Участва с познанските музиканти на различни полски и международни музикални фестивали. Диригент на Симфоничния оркестър на Театро Мунисипал де Сао Пауло – оркестър с водещи позиции в Бразилия и с когото дирижира симфонични програми, опера и балет. Флоренсио е работил с множество оркестри като Националния филхармоничен оркестър, Националния симфоничен оркестър на Полското радио, Sinfonia Varsovia, Израелски симфоничен оркестър, Брауншвайг оркестър, Bethoven Halle оркестър, Берлински камерен оркестър, Orquestra Classica di Porto, Orquestra Sinfonica do Estado de São Paulo, Orquestra Sinfonica Brasileira и Истанбулски симфоничен оркестър. Работил е с артисти и инструменталисти от ранга на Ева Подлес, Паата Бурчуладзе, Хосе Кура, Геган Грегориян, Анджей Добер, Олга Пашиечник, Малгожата Валевска, Калуди Калудов, Джулиан Рахлин, Дмитрий Ситковески, Антонио Менезес, Иван Монигетти, Данг Тай Сон, Нелсон Гьорнер, Гарик Олсон, Евгени Бушков, Константи Анджей Кулка.
Творческите постижения на Жозе Мария Флоренсио включват много световни премиери на съвременни творби, сред които се открояват най-вече операта на Микис Теодоракис „Електра”, кантатата „Холокоста” на Марта Пташинска, както и написана специално за него музика от полски, френски, израелски и бразилски композитори. Има много записи, които включват Концерт за кларинет и оркестър от Жак Бондон и Хенри Томази с Филхармоничния оркестър на Познан за звукозаписната компания DUX. Този запис получи френската топ награда за звукозапис - Петте диапазона - и е обявен за запис на 2004 година.
Флоренсио е носител на много други награди и отличия, сред които се открояват Srebrna LODKA (Silver Boat), която е получил два пъти за най-добрите оперни постановки на годината „Ернани” на Джузепе Верди (1992) и „Селска чест” на Маскани (1993), Наградата на „Музикалните критици на Сао Пауло" за най-добър диригент на годината 1992; и престижната Sereia de Ouro (1997) на бразилската телевизия Globo.
Флоренсио е водил майсторски класове в Московската консерватория.
Коментари