Няколко месеца след излизането на първи том на „Мъртвите сибирски полета” в ново луксозно издание с твърди корици и осъвременен превод на българския пазар се появява и продължението на шедьовъра на мистериозния немски писател Виктор фон Фалк.

Създаденa от един от брилянтните разказвачи в литературата на XIX век, „Мъртвите сибирски полета” (том 2) възкресява спомена за сковалите страната глад и мизерия преди Гражданската война в Русия. Книгата преплита съдбата на династията Романови с житейския път на лидера на нихилистите – Михаил Бакунин, а историята представлява впечатляваща картина на хаос, бруталност и жестокост, но и носеща мъдра печал, носталгия и романтика.

Годината е 1860. За някои Русия означава бляскавото общество на Нева, великолепието на приемите в царския дворец, необятните възможности за власт и богатство. За други обаче тя е майка, която праща най-добрите и заслужили свои синове в Сибир, за да пеят песента на мъртвите. Полетата, които читателят вече познава, не знаят пощада – с всички ужаси и опасности, вледеняващи сърцето и душата и далеч по-страшни от пустинята Сахара.

Под блясъка на висшата аристокрация Русия е обхваната от ноктите на отчаянието и бедността, а хора, които бленуват да сринат стария свят и да съградят нов от руините му, са прегърнали здраво идеите на нихилизма. Обречена любов и революция се борят за надмощие в самото сърце на имперска Русия, тайната полиция дебне иззад всеки ъгъл, а краят на една ера неумолимо наближава – краят на династията на Романови.

Историята на руските благородници Романови е бяло петно в историята, което вече две столетия буди въображението. Произходът на династията, историята на герба и обстоятелствата около свалянето им от престола: до ден днешен историците спорят за всичко, свързано с благородническата фамилия.

Хайнрих Сохачевски е бил известен със своята ексцентричност. През 1899 г. създава съвместна писателско-стенографска група във Виена, а за романа си „Thaddäus Klimschok” („Тадеуш Климшок”) си купува австрийска военна униформа, прогаря я с цигара, като имитира дупки от 7 куршума, и се снима с нея, за да придаде правдивост на разказа. През 1911 г. се отказва от юдеизма и приема името Хари Шеф (Harry Sheff), а по-късно се подписва и под името Виктор фон Фалк.

Със своето творчество Хари Шеф или Виктор фон Фалк е бил един от най-популярните и успешни писатели някога. През 1890 г. излиза романът му „Мъртвите сибирски полета или тайната на руския императорски дворец”. През 1916 г. писателят публикува втора версия на творбата под заглавието „Соня или в името на любовта към един невинен заточеник”, в която най-скандалните епизоди са смекчени, а някои от имената на героите са променени. Романът е определян като „готически” и като израз на разцвета на руския нихилизъм. Първият български превод на „Мъртвите сибирски полета” излиза през 1940 г., но със смяната на режима книгата е забранена – затвор и съд заплашват всеки, у когото бива намерено копие от творбата.

За първи път от 25 години насам драматичната сага се появява на пазара в ново книжно издание с осъвременен превод и твърди корици.