„Музиката на композитори и изпълнители от еврейски произход” ще е първият по рода си концерт в цикъла „СОЛИСТИ-ИНТЕРПРЕТАТОРИ” на НБУ, който очаква ценителите на класическата музика на 25 април 2016 г. от 19:00 ч. в Зала 6 на Националния дворец на културата (НДК).

„Пет пиеси за струнен оркестър” на композитора Ервин Шулхоф и Концерт за цигулка и струнен оркестър на Карл Амадеус Хартман ще бъдат изпълнени под диригентска палка на Амури дьо Клозел. А изпълнител ще бъде брилянтният цигулар Разван Хамза (Германия) и виртуозните музиканти от популярния в Европа оркестър „Камерата Орфика НБУ”.

Темата за музиката на значими, но неизвестни еврейски композитори е най-новият хит по света и се превръща в традиционно честване, но все още е непозната в България. В Западна Европа регулярно се провеждат такива музикални прояви с творби на еврейските композитори и изпълнители. Идеята е те да се популяризират и почетат и у нас, като някои техни произведения ще бъдат изпълнени за първи път.

Снимките в придружаващата експозиция също са уникални – във фотографската изложба, експонирана от 18.00 ч., непосредствено преди концерта, ще видим документирани музикални състави и творци от времето на втората световна война в едно непосилно и в същото време силно състояние на духа.

ПРОГРАМА

Концерт “СКРИТИ ГЛАСОВЕ”

Диригент: Амори дьо Клозел

Солист: Разван Хамза (цигулка)

ПРОГРАМА: ШУЛХОФ, ХАРТМАН, ВАЙНБЕРГ (музика на композитори - жертви на нацизма)

Е. Шулхоф - 5 пиеси за струнен оркестър

К. А. Хартман - Концерт за цигулка и струнен оркестър

М. Вайнберг - Камерна симфония No. 1, оп. 145

ПОВЕЧЕ ЗА УЧАСТНИЦИТЕ
Амури дьо Клозел е един от най-изявените френски диригенти и композитори на оркестрова, камерна и филмова музика, който ще дирижира Камерата Орфика НБУ в концерт от цикъла СОЛИСТИ ИНТЕРПРЕТАТОРИ на 25 Април от 19:00 ч. в Зала 6 на НДК. Амури дьо Клозел е носител на наградите Officier des Arts et Lettres (Франция), Goldenes Ehrenzeichen (Австрия) и Golden Star на Европейския съюз. Автор е на около 25 композиции – камерна опера, оркестрови творби, концерти, различни камерни опуси и филмова музика, някои от които са поръчани от Френското министерство на културата. Творбите му са изпълнявани в Берлин, Нюрнберг, Виена, Атина, на Фестивала за съвременна музика на Румънското радио, записвани са от Radio France, в Германия и Гърция. През 1997 г., по поръчка на Athens Concert Hall, създава музиката за филма „Михаил Строгов". Учил е композиция при Макс Дойч в Ecole Normale de Musique в Париж и при Мишел Филипо, дирижиране – при Александър Мират в консерваторията в Монс (Белгия), Карл Остерайхер и сър Чарлз Макерас във Виена. Участвал е в майсторските класове на Пиер Булез с Ensemble Intercontemporain и Владимир Делман със симфоничния оркестър на Емилия Романя „Артуро Тосканини". Паралелно завършва право в Paris XI University, получава дипломи по философия на правото от Paris II University и по политически науки от Institut d'Etudes Politiques de Paris. Участвал е в конкурсите в Парма, Токио и Безансон, носител е на втора награда от международния конкурс за млади диригенти в Лугано, Швейцария (1986 г.). Издадени са 15 компактдиска с негови изпълнения на творби от: Хайдн, Моцарт, Росини, Малер, Шрекер, Бузони, Гуно, Шьонберг и др., има множество радио записи във Франция, Англия, Полша, Румъния, както и телевизионни записи от спектакли на творби на Глук, Росини и Шьонберг във Франция и Гърция. През 2005 г. издава книгата „Потъпканите гласове на Третия райх" за европейски композитори, станали жертви на нацизма между 1933 и 1945 г., която получава наградата на критиката за най-добри музикални есета на годината. От 2003 г. изпълнява множество творби от тези композитори в серията концерти Forum Voix Etoufféees във Франция, Австрия и Германия.

Разван Хамза e роден през 1974 г. в Букурещ и получава първите си уроци по цигулка при Ева Дьорненбург. По-късно е младши студент във Висшето училище по музика в Аахен и Университет „Йоханес Гутенберг“ в Майнц при Щефан Пикард. През 1992 г. получава стипендия от Университета на Индиана (САЩ), където се обучава при Йозеф Гинголд и Ростислав Дубински. Следва и във Висшето училище по музика в Кьолн при Михаела Мартин и Албан Берг – квартет, както и в Университета по изкуства в Берлин при Томас Брандис. В Румъния е редовен гост на големите оркестри на страната. След дебюта си с Букурещка филхармония през 2006 г., е поканен да свири Чайковски концерт под диригентството на Максим Венгеров. От 2002 г. е първи концертмайстор на Държавния оркестър в Касел, а от 2004 г. – член на Байройтския фестивален оркестър.

Билети се продават на касите на Билетен център - НДК.