Сладък триумф за Григор на родна земя

13 февруари 2017 | 10:48
Прочетена
48745

Григор Димитров спечели турнира в София при дебютното си участие, пише sportal.bg.

За радост на над 12 000 зрители в препълнената "Арена Армеец" най-добрият ни тенисист победи на финала Давид Гофен от Белгия със 7:5, 6:4.

За българина това е шеста титла в кариерата. Той записа 14-та победа от 15 мача от началото на сезона. Григор печели за трети пореден път срещу Гофен.

Григор Димитров от самото начало наложи своето превъзходство и след ранен пробив поведе с 3:0. Той се озова в ситуация 0:30 в първия гейм, но сервисът му започна да нанася поражения и завърши гейма с два поредни аса. Веднага, след това той стигна до първия пробив в мача. Гришо разчита на подобна схема от мача им в Австралия, като е стабилен в разиграванията и успява да докача грешка на Гофен.

Димитров бе допуснал един пробив от началото на турнира, но в петия гейм белгиецът успя да спечели подаването на съперника. Гофен имаше две възможности за пробив. Първата Григор я спаси след отличен сервис, но при втората допусна двойна грешка и Давид се върна в първия сет.

Първата ни ракета измъкна много оспорван гейм, с който поведе с 5:4. Той водеше с 40:0, когато Гофен започна да се справя отлично със сервиса на българина и сериозно да го затруднява. Белгиецът стигна до три шанса за пробив, но Григор успя да намери точните решения и да спечели гейма.

Димитров за пореден път от началото на сезона показа вече колко разумно играе и колко концентриран е във важните моменти. Той успя да постигне пробив, с който сложи край на първия сет при 7:5 след 54 минути игра.

Във втората част Григор започна блестящо и след ранен пробив отново поведе с 3:0. Отличната му игра продължи и след фантастичен минаващ удар той стигна до втори пробив за 4:0. В този период Гофен сякаш се разколеба, а съперникът му се развихри за радост на хилядите по трибуните. Въпреки това белгиецът стигна до възможност за пробив в петия гейм, но я пропиля след непредизвикана грешка. Няколко двойни грешки на Димитров помогнаха на Гофен, но първата ни ракета се реваншира с прецизни удари в точните моменти.

Белгиецът обаче успя да се върне в сета, върна единия от пробивите и намали до 5:3. В седмия гейм Григор пропусна три мачбола. Тук сякаш, на крачка от успеха, българинът също бе повлиян от момента. При следващото си подаване Димитров отново направи двойна грешка, която доведе до шанс за пробив на съперника и Гофен отново се възползва. Белгиецът обаче нямаше отговор в следващия гейм.

Нов пробив, този път за Григор, сложи край на турнира и накара най-добрият ни тенисист да целуне корта.

Григор Димитров показа огромна благодарност на емоционалната публика, на която спортистът се радваше през цялото време на турнира. Направи си и видео селфи със скандиращите хора в залата, което ще очакваме да видим качено скоро в социалните мрежи.

"Горди сме!", казаха пред БНТ родителите на тенисиста. "Правили сме жертви, но винаги сме били зад гърба му. Удоволствието е огромно", споделиха още те.

След победата в София се очаква Гришо да посрещне седмицата под номер 10 в света.

Честито и дано го видим в България пак догодина!