Волейболистите от националния отбор на България постигнаха страхотна победа над Италия с 3:0 (32:30, 25:20, 25:19) в мач  от последния 5-ти кръг на Група А на олимпийския волейболен турнир.

Възпитаниците на Найден Найденов играха перфектно и постигнаха 4-та победа в групата, което гарантира първото място в крайното класиране на България в Група А. Така националите ще срещнат на 1/4-финала 4-ия от Група В, който най-вероятно ще е тима на Германия.

Двубоят България - Италия започна напълно равностойно. Цветан Соколов направи 3:3, а малко по-късно заби и ас за 4:3. Италия поведе с 5:4 след като двойния блок хвана атака на Цветан Соколов. Виктор Йосифов изравни до 5:5 с атака през центъра. Италия поведе със 7:5 след атака на Тодор Алексиев, която улучи антената. Цветан Соколов намали до 6:7 с блокаут.

Първото техническо прекъсване в гейма дойде при 8:6 за "адзурите". Цветан Соколов изравни за 8:8. Тодор Алексиев изравни при 9:9. България поведе с 10:9 след атака в аут на Луиджи Мастранджело. Михал Ласко даде преднина на италианците с 11:10. Тодор Скримов изравни за 11:11 след премерена атака по диагонала. Кристиан Савани би сервис в аут за 12:12. Михал Ласко изведе Италия напред с атака над тройната ни блокада 13:12. Тодор Алексиев изравни при 14:14 с атака по диагонала срещу единичен блок. Алесандро Фей даде преднина от 1 точка на "адзурите" при второто техническо прекъсване - 16:15. Тодор Скримов изравни при 17:17 с атака по диагонала. Сервис на Савани аут - 18:18.

Цветан Соколов пусна една трудна топка в центъра на игрището и България поведе с 19:18. Мауро Беруто веднага взе прекъсване. България поведе с 20:19 след единичен блок на Георги Братоев срещу атака на Иван Зайцев. Драган Травица пусна една топка и Италия изравни - 20:20. Цветан Соколов изведе България напред с 21:20. Виктор Йосифов направи 22:20 с атака през центъра. Мауро Беруто взе второ прекъсване. Тодор Алексиев заби мощно по правата за 23:21. При 22:23 Найден Найденов взе прекъсване.

При следващото разиграване Цветан Соколов заби по блока за 24:22 и България стигна до геймбол. Ласко изравни след ас - 24:24. Найден Найденов взе второто си прекъсване. България изравни при 25:25. Михал Ласко направи 26:25 за Италия. Драгаk Травица заби сервиса си в мрежата - 26:26. България поведе с 27:26 след аут на Ласко. Цветан Соколов сгреши сервиса за 27:27. Иван Зайцев направи 28:27 след като италианците отразиха в защита две страхотни атаки на Цветан Соколов.

Виктор Йософов заби блокада и изравни за 28:28. Цветан Соколов направи блокаут за 29:28. Михал Ласко изравни до 29:29 с удар по диагонала. Тодор Алексиев изведе България напред 30:29 с блокаут. Виктор Йосифов би сервис в мрежата за 30:30. Николай Николов заби мощно в центъра за 31:30. Тошко Алексиев донесе последната точка в първата част за 32:30 с техничен удар по блока.

Италия поведе в началото на втория гейм с 3:0. Българските волейболисти намалиха до 2:3 и 3:4 след атака на Тодор Алексиев. България изравни при 4:4 след единичен блок на Виктор Йосифов. Драган Травица би сервис в аут и България поведе със 7:6. България поведе с 8:6 при първото техническо прекъсване след бомбена атака на Цветан Соколов по правата.

Тройна българска блокада спря атака на Иван Зайцев за 10:8. Последва нов двоен български блок - 11:8. Двоен италиански блок спря атака на Цветан Соколов за 11:11. Найден Найденов взе прекъсване. Цветан Соколов отново изведе България напред с 12:11 с атака по правата. Страхотен сервис на Ники Николов доведе до двоен блок Виктор Йосифов и Цветан Соколов - 14:11.

Тодо Скримов заби покрай италианската блокада за 15:11. Грешка в италианската атака донесе нова точка - 16:11 при второто техническо прекъсване. България поведе с 18:14. Виктор Йосифов направи 19:15 с атака през центъра. България поведе с 20:16. Мауро Беруто взе прекъсване. Националите поведоха с 21:17 и 22:18 след поредица от сгрешени начални удара и от двата отбора. Виктор Йосифов атакува една трудно топка за 23:19. Мауро Беруто взе прекъсване. Цветан Соколов изведе България до геймбол при 24:20. Тодор Скримов би страхотен сервис, който Самуеле Папи не можа да посрещне - 25:20.

Третата част започна равностойно до 5:5. България излезе напред с 6:5 след единичен блок на Георги Братоев. Италия на свой ред поведе със 7:6, но Цветан Соколов бързо изравни до 7:7. Иван Зайцев направи 8:7 при първото техническо прекъсване. Цветан Соколов изравни до 8:8. Виктор Йосифов направи 10:10. Цветан Соколов заби по блока за 11:11. Нова бомбена атака на Цветан Соколов - 12:12. Тодор Алексиев изравни за 13:13 с атака по диагонала.

Цветан Соколов заби мощно за 15:14. Италия изравни до 15:15. Иван Зайцев заби сервис в аут за 16:15. България поведе със 17:16. Михал Ласко изравни с технична атака по диагонала - 17:17. България поведе с 18:17 с атака на Цветан Соколов. Последва перфектен сервис на Цецо Соколов - 19:17. Последва блокада на Виктор Йосифов - 20:17. Мауро Беруто взе прекъсване. Последва тройна българска блокада и 21:17. Сервис в аут на Кристиан Савани доведе резултата до 22:18. Тодор Алексиев направи 23:19 с технична атака по блокадата.

Мауро Беруто взе последното си прекъсване в гейма. Цветан Соколов заби мощно по правата за мачбол - 24:19, след перфектна игра в защита на нашите. Тошко Алексиев донесе победната точка в мача за 25:19 с атака по диагонала.

Най-полезен за българския тим отново бе Цветан Соколов с 21 точки (2 блока, 2 аса и 53% ефективност в атака), а Тодор Алексиев добави 13 точки (54% ефективност в атака) за успеха. За италианците Иван Зайцев (1 блок и 47% ефективност в атака) и Михал Ласко (1 ас и 52% ефективност в атака) реализираха съответно 15 и 14 точки, но и това не помогна.