Първата ракета на България Цветана Пиронкова се класира за втория кръг на "Уимбълдън", след като победи 206-ата в света Весна Долонц (Сърбия) с 5:7, 6:0, 7:5.

Така в следващата фаза на надпреварата в Лондон 24-годишната пловдивчанка ще се изправи срещу световната номер 1 Мария Шарапова (Русия), която не срещна трудности срещу Анастасия Родионова (Австралия) и я елиминира след 6:2, 6:3.

Състезаващата се за Сърбия 22-годишна рускиня започна силно мача и реализира пробив още в първия сервис гейм на Пиронкова. В петия гейм Долонц отново стигна до брейкпойнт, но не се възползва от него. Цвети, 38-a в света, имаше проблясък в играта си в осмия гейм, когато проби на нула подаването на съперничката си и съхрани шансовете си в сета - 4:4. За жалост обаче този подем не продължи дълго. Българката изпусна сервис гейма си за 5:6, след което квалификантката Долонц нямаше проблем да сложи край на сета при 7:5.

Във втората част ситуацията на корт номер 4 в "Ол Ингланд Клъб" се промени изцяло. Пиронкова демонстрира неоспоримото си превъзходство и не даде нито гейм на опонентката си - 6:0.

Решаващият трети сет не мина без интрига. 24-годишната пловдивчанка направи пробив за 3:1, но загуби подаването си в следващия гейм. Все пак Пиронкова бе по-концентрирана в края и нанесе решаващия си удар с пробив за 7:5, с което сложи и точката на спора след час и 53 минути игра.

За достигането си до втория кръг Цвети си заслужи 100 точки за световната ранглиста и 23 125 паунда от наградния фонд. Това бе първи сблъсък между Пиронкова и Долонц. Най-добрата ни тенисистка завърши мача с 1 ас и 3 двойни грешки. При сръбската представителка те бяха по 2. Печелившите удари на българката бяха общо 21, а на съперничката й - със 7 повече. Пловдивчанката остави в статистиката 18 непредизвикани грешки, докато при Долонц те бяха 31.

Шарапова, която преди броени седмици спечели "Ролан Гарос", има три победи от три мача срещу Пиронкова. Рускинята не е загубила нито сет срещу нашата представителка. За последен път двете се срещнаха на турнира в Пекин през 2010 година - 6:4, 7:6 (5).