Жените, които редовно се пекат на слънце, живеят по-дълго, показва изследване на водещ шведски онколог.

Проф. Хакан Олсен установил, че ползата за здравето от излагането на слънце "многократно надвишава" опасността от рак на кожата, пише БГНЕС.

Витамин Д, който се произвежда в тялото по време на слънчевите бани, предоставя жизненоважна защита срещу съсиреци в кръвта, диабет и някои видове тумори.

Изследването на шведския учен сред 40 000 жени рязко противоречи на предупрежденията, че излагането на слънце е причина за увеличаването на опасността от рак на кожата.

Проф. Олсен, който работи в катедрата по онкология в университета в Лунд, Швеция, смята, че ползата от слънцето "многократно надвишава негативите". Неговото изследване показва, че излагането на слънце помага за предпазването от съсиреци в краката.

Тези съсиреци, известни като дълбоки венозни тромбози, са значително по-често срещани през зимата, отколкото през лятото.

Проф. Олсен, който представи изследването си пред Шведското сдружение по медицина, се позовава и на други проучвания, показващи, че повече хора се разболяват от диабет през студените месеци и причината за това е липсата на витамин Д.

Той изследвал излагането на слънце от жените и разпространението на болести като сърдечни заболявания, диабет и злокачествен рак на кожата.

"Нашето изследване показва, че жените, които се пекат активно на слънце, живеят по-дълго", заяви той. Според Проф. Олсен ракът на кожата не се дължи единствено на излагането на слънце.