Комисията за защита от дискриминация (КЗД) глоби с 600 лв. журналиста Мартин Богданов-Карбовски.

Повод за произнасянето на Комисията е сигнал на Български хелзинкски комитет (БХК) срещу статия на журналиста, която съдържа груба женомразка реч.

Статията със заглавие "Краят" е публикувана в уебсайта на журналиста на 6 септември 2013 г. В нея Карбовски заявява, че "след четвърти септември 2013 година политиката разбра, че е станала лека жена в перманентен цикъл. Сиреч ще смърди, но няма да ни свърши работа".

В глобата на журналиста е постановено, че този пасаж има за косвен обект обругаване на цялата група на жените с менструален цикъл" и "ползването на женското, за да се представи политиката в негативен и отблъскващ образ, което е безспорно обидно". В решението си Комисията подчертава, че изразът "няма да ни свърши работа" обективизира жените, представяйки ги като предмет за сексуална употреба".

Според Комисията значимо обстоятелството по случая е и това, че Мартин Карбовски е известен и популярен български журналист както в телевизионния ефир, така и в интернет пространството.

"Като обществена личност с широка медийна трибуна (Карбовски) се явява влиятелна фигура, способна да формира общественото мнение, предвид което влиянието му е по-голямо, отколкото на автор, който не се ползва със съответна на неговата известност и популярност", пише в решението си Комисията. Според органа по равенство влиятелността на Карбовски е видна и от над 120-те хиляди потребители на социалната мрежа Facebook, които следят неговата страница там.

Със свое решение от 18 декември КЗД постановява, че съдържанието на статията "Краят" представлява дискриминация – "тормоз" на основата на пол и глобява Карбовски, както и уебсайтовете, публикували материала, с по 600 лв.

"Това е първото решение за сексистка реч на омразата в България и е ценен прецедент", коментира адв. Маргарита Илиева, директор на Правната програма на БХК.

"Време е да се схване, че женомразката реч, както и всяка друга реч на омразата – расистка, хомофобска и пр., няма законно място в обществото. Няма свобода на език на омразата. Този език е извън обхвата на свободата на изразяване. Това е така не само според международното и европейското право по правата на човека, но и според българската Конституция. Агресивни опредметяващи изказвания като въпросните са своего рода насилие и са извън закона", заяви още Илиева.

Решението на КЗД може да бъде обжалвано в срок от 14 дни от получаването му.