Любопитно
Ученици на Райна Кабаиванска се събират в София за "Турандот"
15 ноември 2016 | 11:22
Постановката ще се играе в три представления през декември в чест на 25-та годишнина от създаването на Нов български университет
Млади оперни изпълнителис международна кариера от Школата на Райна Кабаиванска ще представят “Турандот” на Джакомо Пучини в Софийската опера и балет на 9, 11 и 13 декември.
Проектът е съвместна продукция на Нов български университет, Фонд “Райна Кабаиванска” и Софийската опера и балет и представя в главните роли ученици на Райна Кабаиванска. Младите артисти, участници в продукцията от България, Италия, Южна Корея, Испания, Китай и Сърбия, се усъвършенстват в майсторските класове на голямата оперна актриса в НБУ, Академия Киджана в Сиена и Музикалния институт „Веки-Тонели“ в Модена, Италия.
Постановката на “Турандот” е с участието на хора и оркестъра на Софийската опера и под режисурата на академик Пламен Карталов, директор на институцията. Диригент е Никола Пашковски , асистентът на Рикардо Мути.
“Турандот” е третият проект в продължение на усилията на Райна Кабаиванска да работи за откриването и развитието намлади таланти, както и за тяхното представяне на световната оперна сцена. През 2010г. Нов български университет, фонд “Райна Кабаиванска” и Софийската опера представят оп. „Бохеми“ със студенти на Райна Кабаиванска от България и Италия. Постановката се играе в шест представления в София през 2010 и 2011 г., а през януари 2012 г. и в два спектакъла в Театро комунале „Лучано Павароти“ в Модена, Италия. През декември 2012 г. бе реализиран и втори оперен спектакъл – „Вертер“ на Жул Масне, в партньорство между Нов български университет, Софийската опера и Кралския театър „Ла Моне“ в Брюксел, Белгия.
Амбицията на продуцентите и тази година е, след премиерата си пред българска публика, спектакълът на “Турандот” да бъде представен и на международна сцена.
Вече 16 години Райна Кабаиванска работи с млади оперни артисти от цял свят, които пристигат в България за участие в нейните майсторски класове, организирани от НБУ. Тази година бяха отбелязани рекорден брой кандидати от 4 континента и 18 държави. Галаконцертът, с който завършва всеки майсторски клас, е едно от най-очакваните от публика оперни събития в началото на музикалния сезон.
Мисията на фонд „Райна Кабаиванска” и НБУ е да даде възможност на млади оперни певци с изявен талант да продължат своето образование в България и в Италия и да се представят на международната оперна сцена. До момента фондът е присъдил над 70 стипендии в три категории за обучение с Райна Кабаиванска – за майсторския клас в Нов български университет, за майсторския клас в Академия Киджана в Сиена, Италия и специални едногодишни стипендии за Музикалния институт “Веки - Тонели” в Модена, Италия.През годините дарители на фонда са личности и организации, сред които Фондация “Америка за България”, Фантастико, Столична община. Събитията са под патронажа на Президента на Република България.