search icon

Любопитно

Пиронкова срещу Шарапова във втория кръг на "Уимбълдън"

Първата ракета на България Цветана Пиронкова се класира за втория кръг на "Уимбълдън"

Първата ракета на България Цветана Пиронкова се класира за втория кръг на "Уимбълдън", след като победи 206-ата в света Весна Долонц (Сърбия) с 5:7, 6:0, 7:5.

Така в следващата фаза на надпреварата в Лондон 24-годишната пловдивчанка ще се изправи срещу световната номер 1 Мария Шарапова (Русия), която не срещна трудности срещу Анастасия Родионова (Австралия) и я елиминира след 6:2, 6:3.

Състезаващата се за Сърбия 22-годишна рускиня започна силно мача и реализира пробив още в първия сервис гейм на Пиронкова. В петия гейм Долонц отново стигна до брейкпойнт, но не се възползва от него. Цвети, 38-a в света, имаше проблясък в играта си в осмия гейм, когато проби на нула подаването на съперничката си и съхрани шансовете си в сета - 4:4. За жалост обаче този подем не продължи дълго. Българката изпусна сервис гейма си за 5:6, след което квалификантката Долонц нямаше проблем да сложи край на сета при 7:5.

Във втората част ситуацията на корт номер 4 в "Ол Ингланд Клъб" се промени изцяло. Пиронкова демонстрира неоспоримото си превъзходство и не даде нито гейм на опонентката си - 6:0.

Решаващият трети сет не мина без интрига. 24-годишната пловдивчанка направи пробив за 3:1, но загуби подаването си в следващия гейм. Все пак Пиронкова бе по-концентрирана в края и нанесе решаващия си удар с пробив за 7:5, с което сложи и точката на спора след час и 53 минути игра.

За достигането си до втория кръг Цвети си заслужи 100 точки за световната ранглиста и 23 125 паунда от наградния фонд. Това бе първи сблъсък между Пиронкова и Долонц. Най-добрата ни тенисистка завърши мача с 1 ас и 3 двойни грешки. При сръбската представителка те бяха по 2. Печелившите удари на българката бяха общо 21, а на съперничката й - със 7 повече. Пловдивчанката остави в статистиката 18 непредизвикани грешки, докато при Долонц те бяха 31.

Шарапова, която преди броени седмици спечели "Ролан Гарос", има три победи от три мача срещу Пиронкова. Рускинята не е загубила нито сет срещу нашата представителка. За последен път двете се срещнаха на турнира в Пекин през 2010 година - 6:4, 7:6 (5).