search icon

Любопитно

Документалното кино на София Филм Фест

За първи път ще бъде показана избрана програма от документални филми от Международния филмов фестивал „Милениум” - Брюксел.

За първи път в рамките на София Филм Фест ще бъде показана избрана програма от документални филми от Международния филмов фестивал „Милениум” - Брюксел.

На 8 септември 2000 г. в Ню Йорк всички държави-членки на ООН приемат Декларация на хилядолетието, на базата на която бяха обособени осем „Цели на хилядолетието за развитие”, насочени към премахване на бедността, насърчаване на човешко и социално развитие и гарантиране на устойчиво спрямо околната среда развитие навсякъде по света. През 2009 г. Любомир Георгиев и Златина Русева създават международния филмов фестивал „Милениум”, единственият световен кинофестивал, посветен на Целите на хилядолетието. Това е независима инициатива, подкрепена от ООН и много други международни и европейски организации. Успехът на първите три издания на фестивала се дължи освен на качеството на представените филми, и на множеството дебати и семинари, които съпътстват събитието.

„Ние вярваме, че документалните филми имат важна роля в насърчаването на изпълнението на идеите за развитие на Хилядолетието,” – споделя Любомир Георгиев, президент на фестивала. – „Документалните филми дават свободата да установим диалог между равни. И само когато започнем този диалог между равни, ще можем заедно да започнем разговора за това, какъв трябва да е светът, в който ще живеем.”

В програмата на 16-ия София Филм Фест са подбрани едни от най-добрите филми, посветени на Целите на хилядолетието и представени на „Милениум“ в Брюксел. Специален гост на панорамата ще бъде г-н Антонио Виджиланте, директор на ООН - Брюксел и директор на Програмата за развитие на ООН - офис Брюксел.

На 10 март, заедно със създателите на фестивала „Милениум”, утвърденият режисьор-документалист Златина Русева и продуцента Любомир Георгиев, г-н Виджиланте официално ще открие панорамата с корейския документален филм „Моят босоног приятел” на режисьора Сеон Гю Ли.

Другите филми, които можете да видите в програма „Милениум”, са:

„Грийн” на Патрик Руксел, копродукция между Индонезия и Франция от 2009 година. Този филм, чиито фокус е опозиция на обезлесяването и за запазването на биоразнообразието, има отличия от повечето международни фестивали за филми, посветени на дивата природа.

Китайският филм „Когато клонът се счупи” на режисьора Джи Дан (2011) е поканен в официалната селекция на „Милениум” 2012.

„Контакт” е дело на австралийците Бентли Дийн и Мартин Бътлър. Филмът е избран за „Най-добър документален филм” на Международния филмов фестивал в Сидни през 2009 година.

„Снимане с мурси” на Бен Янг и Олисарали Олибу е копродукция на Етиопия и Великобритания, реализирана през 2009 година. Филмът е носител на наградата на ЮНЕСКО за културно многообразие на „Милениум”-2011.

„Шахта № 8” (2010) на Мариана Каат е дело на творчески екипи от Естония и Украйна. Филмът печели награди на международни филмови фестивали в Дърам (САЩ), Талин (Естония), Загреб (Хърватия) и Перм (Русия).

Иранският филм от 2010 година „Шесто чувство” на Махмуд Рахмани е отличен със специалната награда на журито на „Милениум” през 2011 година. Същата година печели и Голямата награда на журито на фестивала в Нюрнберг (Германия).

Документалните филми, посветени на целите на Хилядолетието, са сред важните акценти в предстоящия София Филм Фест и вярваме, че публиката ще ги оцени по достойнство – специалната панорама очаква своите зрители.

Подробна информация за Международния филмов фестивал „Милениум” може да получите на специална пресконференция, която ще се състои на 7 март, 11.00, във Фестивалния център на СФФ – Зала Мати’Д, в присъствието на Златина Русева и Любомир Георгиев.

Свързани новини