Окосмяването и свръхокосмяването става все по-дразнещ проблем при тийнеджърите от двата пола. И ако появата на първите косъмчета е повод за радост при момчетата, защото е признак, че скоро ще станат мъже, при момичетата подобно окосмяване е източник на неудобство и премахването им отнема много време. “Повечето жени и мъже имат нежелани косми по лицето и тялото, някои повече от другите. Човекът всъщност е обхванат в около 5 милиона мънички космени фоликули. Те са разпределени по цялото тяло, с изключение на дланите на ръцете, ходилата на стъпалата и устните. Основните цели на космите са осигуряване на топлина и защита на кожата от UV лъчи и телесни замърсители.” – обяснява дерматологът от клиника Jewel Skin Бан Камуна.


Количеството на космите обикновено е зависи от етническия произход и културата на мъжа и жената. Някои жени имат прекомерна коса поради медицински състояния като хормонални дисбаланси (по-високи от нормалните нива на андрогенни хормони и тестостерон), синдром на поликистозни яйчници, синдром на Cushing и нарушения на надбъбречните жлези. Други причини са генетични разстройства или лекарства. В наши дни обезкосмяването се търси не само от жените, но и от мъжете. Повечето мъже не искат задължително всичките косми да бъдат премахнати, но искат да ги изтънят, особено космите на гърба и гърдите.

Стандартни методи за борба с свръхокосмяването
“Повечето мъже и жени са склонни да използват класическите методи за премахване на нежеланите им косми, кола маска, скубане, премахване с конец, бръснене или използване на кремове, които са краткосрочни решения за епилация. Тези методи могат да причинят допълнителни проблеми, включително враснали косми, пъпки, инфекция, дразнене, изгаряния, порязвания и понякога кървене.” – казва д-р Камуна.
Електролиза, или термолиза, може да доведе до трайно обезкосмяване, но процедурата отнема много време, тъй като малка площ се обработва на всеки няколко седмици. Неквалифицираното лечение може да причини белези и цикатрикси.

Съвременни методи за борба с хиперкосмяването
Лазерите и интензивната пулсова светлина (IPL) са най-ефективните устройства за постоянно намаляване на броя на космите. Светлинната енергия се абсорбира от космените фоликули под кожата, които се изтеглят към меланина в косъмния вал и топлината се доставя до основата на вала, като причинява клетъчния протеин на косата да се изражда, като по този начин предотвратява повторното растене на космите, опаче, за да се осъществи успешно процесът, космите трябва да бъдат във растежната си фазата.
Д-р Бан Камуна разяснява, че лазерното премахване на космите е безопасно, независимо кои зони се третират, тъй като лазерните процедури използват нейонизираща енергия, която не преминава по-дълбоко от втория слой на кожата (дермата), където се намират космените фоликули.


Приетата минимална възраст за започване на лазерно обезкосмяване е 14 години, въпреки че повечето експерти препоръчват да се изчака, докато премине през пубертета и ако е момиче - е започнал менструалния си цикъл. Момичетата трябва да са хормонално стабилни и не трябва да имат медицински състояния, като синдром на поликистозни яйчници (PCOS).
Важно е обаче да се осъзнае, че резултатите може да са временни от 14 до 17-годишна възраст, тъй като хормоните се променят толкова бързо, че могат да доведат до бързо растящи косми, дори след лазерна сесия за епилация. Въпреки че лечението ще премахне космите, които в момента растат, няма да засегне космите, която ще порастнат в седмиците или месеците след лечението. Вероятно ще са необходими повече сесии от обичайното, което води до по-високи разходи. След като хормоните се регулират и стабилизират, обикновено на възраст между 17 и 19 години, лечението е много по-ефективно и постоянно