Съветът за електронни медии не откри нарушение на Закона за радиото и телевизията, нито пък нарушение по отношение на аудиторията в клипа към песента “Момиче като мен” на 17-годишната Гери-Никол.

По искане на Държавната агенция за закрила на детето медийният регулатор обсъди на днешното си заседание дали клипът не уврежда моралното и психическото здраве на децата.

Що се отнася до правомощията на СЕМ, те са свързани със защитата на аудиторията и медийният регулатор не може да спира съдържание. Затова председателят Георги Лозанов поясни, че в този клип участва дете, но в същото време той не е предназначен за детската аудитория.

Според Лозанов този клип далеч не е образец за вулгарно поведение, още повече, че родителите на Гери-Никол са дали своето съгласие. “17-годишните деца вече не са деца, а нормални членове на обществото. Клипът съвсем не е от най-драстичните форми на този вид визуален спектакъл, който се разиграва по много телевизии. Аудиторията не е заплашена повече от това, отколкото песните в един чалга канал, а клипът не насочен към детската аудитория”, аргументира се председателят на СЕМ.

По време на заседанието друг член на регулатора – Мария Стоянова, заяви, че отново се създава несъществуващ скандал. “Тъжно е, че се използва иначе една важна тема, която би могла да се използва за дебат”, подчерта Стоянова. По думите й всичко изписано в медиите е напразно, тъй като само ДАЗД може да каже дали има нарушение, или не. И ако има, то не е на телевизиите, а на родителите.

Анна Хаджиева смята, че е притеснително, когато все повече се очаква от СЕМ да спре каквото и да било съдържание. “Битува мнението, че СЕМ спира съдържание. Това изречение е опасно от гледна точка на медийната свобода”, категорична бе Хаджиева.

“Само можем да гадаем, ако Яворов беше видял този клип, дали би написал “Душата ми се моли, дете, душата ми се моли”. Ако го беше казал по телевизията, дали нямаше да бъде сезирана Държавната агенция за закрила правата на детето и Съветът за електронни медии?”, попита на свой ред Иво Атанасов.



Според него случаят с песента на Гери-Никол е много по-различен от този с песента на Криско и Мария Илиева – “Видимо доволни”. “Там взаимоотношенията между мъжа и жената бяха сведени до “движение, мятане и баране” и въобще не ставаше дума за любов, докато тук нямаме такива вербални послания и нашите инспектори са го отбелязали в доклада”, подчерта той.

Анюта Асенова определи случая като ПР-кампания. “Аудиторията, към която е насочен клипът, не смятам, че е детска. И ако трябва да говорим за психическо и морално накърняване на децата, това означава ли, че останалите клипове на западни поп-изпълнители накърняват и ние трябва да вземем някакво отношение? Като Лейди Гага, Пинк, примерно?”, обясни Асенова.

От Държавната агенция за закрила на детето заявиха, че ще коментират, едва след като се запознаят с официалното становище на СЕМ. Родителите на Гери-Никол също отказаха изявление, защото адвокатите им подготвят становище по случая.

Само за няколко дни клипът към песента на 17-годишната Гери-Никол събра над милион гледания в интернет. В същото време видеото породи противоречиви коментари сред потребителите в социалните мрежи, пише БНТ.

Припомняме:

Държавната агенция за закрила на детето (ДАЗД) иска СЕМ да спре клипа на непълнолетната певица Гери-Никол.

"Искаме СЕМ да прецени дали съдържанието на клипа е вредно за психичното и нравствено развитие на конкретното дете, тъй като певицата е непълнолетна. Трябва да се прецени дали клипът е вреден и за детската аудитория", коментира в „Здравей, България" по Нова телевизия експертът в ДАЗД Мариана Илиева.

По думите й е притеснително провокативното поведение на детето и разголването. ''Съдържанието на тези клипове трябва да има подходящо послание и образователен ефект'', смята Илиева.

"Няма съмнение, че проблемът в този случай е около дете. Има едно очакване, че СЕМ ще се намеси от гледна точка на вкуса. Налага се много пъти да изяснявам, че съветът не е естетическа полиция и че вкусът не се управлява държавно. Съгласен съм, че в клипа има нещо пошло, но е трудно да проявим особена строгост тук, защото СЕМ не предлага една абстрактна норма, а се опитваме да работим в обществен интерес. Това значи каква е търпимостта и нагласата на обществото към всичко това", обясни преди дни председателят на СЕМ Георги Лозанов, пише dariknews.bg.