Любопитно
Комикси разказват истории за музикалните инструменти
19 февруари 2014 | 16:08
Фортисимо Клас, националната образователна програма по класическа музика за деца в 4-ти клас, събра художници от българското комикс списание “Дъга”, които да нарисуват 9 истории за 9 музикални инструм
Фортисимо Клас, националната образователна програма по класическа музика за деца в 4-ти клас, събра художници от българското комикс списание “Дъга”, които да нарисуват 9 истории за 9 музикални инструмента.
Проектът се случва в третата година от съществуването на Фортисимо Клас и прави опит да осъвремени запознанството на българските ученици с класическите музикални инструменти.
“Харесахме идеята за комикси, защото това е жанр, който децата обичат и споделят помежду си. Фортисимо Клас е програма, създадена за ученици в преходния 4-ти клас - до вчера си имал един учител, от утре учителите стават много, а животът в училище - различен. В часовете, които организираме съвместно с учителите по музика на много училища в цялата страна, искаме да запазим настроението за игра и усещането за интересно учене “по детски”. Уроците ни не са типични - обикаляме България с млади класически музиканти, избрали тази професия от любов към музиката. Те влизат в час по музика, за да запознаят деца на 10 години с основните симфонични инструменти, и го правят с желанието да превърнат това запознанство в необикновено преживяване. Така че поредицата от комикси чудесно се вписа в нашата философия за лесно и забавно учене” - споделя Хари Ешкенази, директор на Фортисимо Клас.
КОЙ НАРИСУВА МУЗИКАЛНИТЕ КОМИКСА НА ФОРТИСИМО КЛАС?
Художниците, които участват в проекта на Фортисимо Клас, са Петър Станимиров, който нарисува историята на цигулата, Евгений Йорданов, който създаде историята на тромпета, Димо Стоянов с две истории - на ударните инструменти и контрабаса, Румен Чаушев - флейта, Валентин Ангелов - валдхорна, и Владимир Коновалов - кларинет.
“Предложихме на Фортисимо Клас да запознае своите ученици с инструментите чрез комикси, защото искахме да покажем, че класическата музика може да бъде забавна. Стори ни се, че най-лесният начин да стигнем до децата е като им разкажем измислени комикс истории с частица историческа истина - например, че най-старият инструмент е флейтата, че Паганини е бил ужасно талантлив още като дете, че Дизи Гилеспи е намерил случайно своя тромпет... Всичко това е разказано от хората, събудили любовта към комикса на цели две поколения, художниците от списание “Дъга”.” - споделя Ивелина Гичева, творчески директор в агенция Трайбъл, създател на идеята за комикс историите.
До момента учителите на Фортисимо Клас са раздали над 21 000 копия със 7 от общо 9-те комиксa. “Децата страшно се радват. Виждат страхотно нарисувани картинки с истории на достъпен език, често смешни и лесни за помнене - коментира учител по музика от столично училище. Много ценим партньорството си с програмата Фортисимо Клас, защото учителите им винаги намират как да развеселят и ангажират вниманието на децата.”
ЧАСОВЕТЕ НА ФОРТИСИМО КЛАС
Млади класически музиканти, готови за приятелски урок и демонстрация на живо с истински музикален инструмент, провеждат часовете на Фортисимо Клас. Учителите свирят, разказват за своя инструмент и правят различни и забавни игрови демонстрации, в които учениците се включват. За всеки урок програмата предвижда по три вида занимателни игри, които мотивират творческо участие на децата. В час по тромпет например, четвъртокласниците маршируват и козируват по войнишки, докато учителят дава тон със своя инструмент. В други игри децата упражняват дишане, пеят или отмерват тактове, слушат със затворени очи мелодия, а след това споделят какви картини са изплували в съзнанието им - всеки час има свой собствен ритъм и емоционален заряд.
Коментари