Националната състезателка по борба Биляна Дудова наруши мълчанието си след трагичната смърт на своята близка приятелка и колежка Жанет Немет. Унгарската боркиня, която се състезаваше за България, почина преди два дни след падане от 11-ия етаж на жилищен блок, като основната версия е самоубийство.

Случаят предизвика вълна от спекулации, включително и за предполагаеми интимни отношения между двете спортистки. Трагедията е особено тежка за Дудова, която през 2019 г. сама премина през подобна криза и направи опит за самоубийство.

В емоционално интервю за "Арена спорт" Биляна Дудова реши да говори открито, за да защити паметта на Жанет и да сложи край на спекулациите.

„Това е истинска трагедия и ужас. Особено за мен, защото Жанет беше най-близкият човек в живота ми. Както и аз за нея. Заедно се борихме с абсолютно всичко – с проблемите, с всичко, всичко, всичко… Съсипана съм и не ми се говори, но се чувствам длъжна да защитя нея и паметта ѝ. Както и себе си. Защото се спекулира много грозно с един трагичен случай. Излива се много помия. За първи път ще кажа какво се случи...

Последната вечер дори не спах в апартамента, в който живеем. През деня също имах неща за вършене. Пишат, че е имало конфликти между нас, но аз не бях там вечерта през вчерашния ден.

От 6 години живеем и тренираме заедно. Нормално е за такъв период да сме имали скарвания, но никога не е било нещо сериозно. Никога не сме имали кавги, а точно обратното – постоянно се подкрепяхме взаимно.

На 20 юни в Плевен тя спечели първа международна среща след толкова години. Аз също спечелих. Бяхме много щастливи. Как може да пишат такива глупости? Има коментари дори как била упоена, била пияна. Тя не обичаше да пие. Наркотици никога, цигари никога. Дори хапчета не пиеше. Едва я карах поне витамини да пие.

Жанет беше спокоен и добър човек. Всички в България я обичаха и ще я обичаме винаги. Шокирана съм, това е огромна трагедия. Не знам защо го направи. Никога не е казвала нещо подобно. Беше твърдо против това да отнемеш живота си, беше я страх дори да си го помисли. Не знам какво е било в главата ѝ в този момент.

Дойде в България през 2020 г. на лагер. В края на 2021 г. реши да дойде да живее тук.

В последната една година виждах, че нещо я тормози, но тя дори на мен не споделяше какво точно. Много пъти съм я питала, но не казваше. Тя беше с мен на всички състезания, подкрепяше ме. Болеше я да гледа отстрани и да не се състезава. Това ѝ тежеше най-много. Трябваше да чака шеста година, за да се състезава. Но тя никога не се оплакваше.

В началото на годината бяхме на лагер в Унгария. Предложиха ѝ да се върне там да се състезава. Тя започна да се колебае. Но в крайна сметка заяви, че остава в България.

В шок съм! Тя нищо не ми каза! С нищо не показа, че нещо такова ще се случи. Дори не се сбогува с мен, че по някакъв начин да разбера. Бяхме в апартамента. Нищо не чух и не видях. Трябваше да излизаме, бях на входната врата с кучето ни. То излезе в коридора и аз го виках. В този момент чух звук от стаята. След това видях тялото ѝ долу. Всичко беше нормално предния ден. Вечерта не спах там, но сутринта отидох, защото имахме работа за вършене навън. И стана това… Стана най-лошото.

Дадох показания. Съдействах с каквото можах. Разследването още продължава. Жанет ще остане завинаги в моето сърце и мисли“.