Трудът „Кръстоносните походи: реликви и чудеса“ (ИК „Изток-Запад“) от д-р Калин Йорданов е обширно историческо изследване, което на достъпен език запознава читателите с историята на Светите места и реликви в епохата на Кръстоносните походи, с феномена на „свещената кражба“, лова на светини и пренасянето им от Ориента в Западна Европа.

Не на последно място книгата ни среща и със самите хора, активни участници и герои в тези събития, с техния духовен, емоционален и мисловен свят.

Ценният исторически труд „Кръстоносните походи: реликви и чудеса“ разглежда обширно и задълбочено темата за кръстоносните походи, поклонничеството и култа към реликвите. Книгата се базира на огромен брой исторически източници, издирени, преведени, изследвани и интерпретирани – в голямата си част – от автора. Калин Йорданов проследява класическия период на кръстоносните походи, обхващащ XI–XIII век. Център на научния труд са историята на светите реликви на християнския Изток (Светите земи и Византия) и механизмите на тяхното придобиване и пренасяне на Запад в епохата на кръстоносните походи. „Кръстоносните походи: реликви и чудеса“ проследява също култа към свещените християнски съкровища, лова на реликви и тяхното място, значение и характер за военизираното поклонническо движение на латинския свят.

В увода към книгата проф. Красимира Гагова пише: „Читателят има възможност да надникне в менталността на кръстоносците, в тяхната вяра и техните притеснения, в надеждите и алчността им, отразяващи времето, в което воюват, крадат, пазаруват, молят се и просто живеят.“ Действително авторът спира своя поглед не само върху историята на реликвите и събитията, а и върху хората, участващи в историческите процеси, които са не по-малко интересен обект на проучване. Видният историк проф. Христо Матанов пък е категоричен: „Авторът принадлежи на онова поколение български историци, което, убеден съм, ще върне българското историческо знание и вкуса на четящата публика към поизгубените европейски стандарти и ценности. На тях разчитаме да възпитат в четящите високи изисквания към историческото четиво, да ги убедят, че сериозното историческо произведение не е задължително скучно, а съчетава интереса към историческия процес с неговото задълбочено осмисляне.“



Калин Йорданов е доктор по история и археология, медиевист и изследовател на кръстоносните походи и Латинския ориент. Възпитаник е на Историческия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“ и е хоноруван преподавател по Средновековна обща история в Правно-историческия факултет на ЮЗУ „Неофит Рилски“. Председател е на „Modus Vivendi“ – Средновековно общество в България; члeн е на „Mediаеvalia“ – „Сдружение за средиземноморски и европейски изследвания“. В свободното си време Йорданов е композитор и изпълнител в музикалните групи „Irfan“ и „Исихия“.



„Кръстоносните походи: реликви и чудеса“ на историкът Калин Йорданов е увлекателно написано, задълбочено изследване на поклонническото движение, свещената война и култът към християнските реликви. Дълбоките познания на автора, отличният му стил, достъпният му език и богатият илюстративен материал правят книгата безценен източник за всички интересуващи се от този вълнуващ исторически период.